Jak jsme získali MIC

Nejnovější následník legendárního qPCR systému Rotorgene, který vyvinuli pracovníci bývalé společnosti Corbett Research, nyní pod hlavičkou Bio Molecular Systems. Přístroj umí provádět všechny typy analýz, které se pouštějí na mnohonásobně větších a dražších destičkových modelech a je vybaven velmi kvalitním softwarem. Je založen na rotačním principu, takže chlazení a vyhřívání je rychlé a hlavně má identickou dynamiku ve všech jamkách. Jestli se chcete dozvědět podrobnosti, čtěte dále...

Cože? Vy netušíte, co je Mic? Opravdu ne?

To si ale určitě musíte přečíst následující článek!

Hannover, říjen 2015

Když jsem v říjnu minulého roku s kolegy odjížděl na výstavu Biotechnica 2015 do Hannoveru, nemohl jsem v žádném případě tušit, že se vrátíme s informacemi o nové převratné hračce, kterou jsme poté po uplynutí několika týdnů získali k distribuci. Ale stalo se a moc rád s Vámi podělím o celý zážitek.

Z Prahy jsme vyrazili jako obvykle odpoledne před návštěvou výstavy, přenocovali hodinku od Hannoveru a ráno bez potíží dorazili do místa výstavy. Snadné parkování a rychle na výstavu s hlavním cílem – vyhledávání novinek a kontaktování jejich výrobců ohledně možnosti jejich distribuce.

Při procházení pavilonem nás všechny zaujal především jeden stánek, neustále obležený hloučkem lidí, přes které bylo nemožné protlačit se až k pultíku stojícímu uprostřed. Stánek byl vybaven velmi spoře, na stěně visel snad jen jediný plakát s obrázkem červené krabičky a nápisem „Meet Mic. Fast. Accurate. Compact.“.  Na pultíku stála ona červená krabička, ale vypadala v tom prostoru spíš jako malá hračka pro děti.  „Co je to za maličký přístroj, že je o něj tak velký zájem?“, říkal jsem si. U stánku stál vysoký, štíhlý, jemně prošedivělý muž, který si měl s mnoha návštěvníky co říci. „Kdo to je, že ho tolik lidí zná?“

Chvíli to trvalo, ale podařilo se mi zjistit, že to je „John Corbett, Jr.“. Toto jméno mi bylo notoricky známé, protože jsem už z dob mé práce u Applied Biosystems znal přístroje Rotorgene od australské společnosti Corbett Research, kterou před několika lety koupil Qiagen. „Co to jen John Corbett předvádí za přístroj?“ říkal jsem si, „Taková titěrnost, to přece nemůže být cykler!“. Ale získat odpověď na tyto otázky nebylo vůbec jednoduché.

Protlačil jsem se až k pultíku a začal se vyptávat jedné z Johnových přitažlivých asistentek (dostat se až k Johnu Corbettovi bylo nemožné). Ukázalo se, že Mic je vlastně„Magnetic Induction Cycler“, správně bych prý měl psát „Mic qPCR“, neboli první real-time PCR cykler, jehož vyhřívání je založeno na principu magnetické indukce, který je jinak využíván v indukčních plotýnkách. Slečna mi ochotně odpovídala na dotazy, jen místo požadovaného katalogu mi nakonec dala jediný materiál, který měla k dispozici, a to kartičku s webovou adresou: www.mic-qPCR.com.

Dověděl jsem se, že se jedná o nejnovější model Rotorgenu, který vyvinuli pracovníci bývalé společnosti Corbett Research, nyní pod hlavičkou Bio Molecular Systems. Přístroj umí provádět všechny typy analýz, které se pouštějí na mnohonásobně větších a dražších destičkových modelech nebo na starých Rotorgenech, a je vybaven velmi kvalitním softwarem. Je založen na rotačním principu, takže chlazení a vyhřívání je rychlé a hlavně má identickou dynamiku ve všech jamkách. K největším výhodám přístroje patří jeho univerzálnost, rychlost, přesnost a malé rozměry.

Během oběda jsme se s kolegy shodli, že musíme o přístroji zjistit víc, a dali si hlavní úkol na odpoledne – seznámit se s osobně s Johnem Corbettem a pokusit se navázat spolupráci s Bio Molecular systems. 

Snadno se řeklo, ale mnohem hůře vykonalo. Chudák John Corbett, chtělo s ním mluvit tolik lidí… Když jsme konečně stáli před ním, pravil „Umírám hladem“ a zmizel směr kantýna. To bylo už dost pozdě odpoledne.

Teď se pokusím vyprávění zkrátit… nakonec jsme se s Johnem Corbettem opravdu osobně seznámili a navrhli mu spolupráci. Na té jsme se sice dohodli pomocí e-mailů až několik týdnů po návratu do Prahy, ale podařilo se... Nyní již máme k dospozici DEMO přístroje a objíždíme s nimi laboratoře. Z Hannoveru jsme se tehdy vraceli s pocitem dobře vykonané práce.

Co napsat na závěr? Ano, už vím, bude to věta, kterou charizmatický John Corbett pronesl během našeho setkání v Hannoveru: „Někdo by mohl říci, že Mic je jako Rotorgene, ale není to pravda, Mic je mnohem lepší než Rotorgene!“.

Poslední věta, návštěvníky obležený stánek, specifikace přístroje a zkušenosti z mého bývalého zaměstnání mě přesvědčily, že Mic má své nesporné výhody, které by měl každý budoucí majitel qPCR cykleru zvážit před pořízením své nové hračky. O těchto výhodách snad někdy příště...a nebo hned a zde: link


Aleš Merta

Praha, leden 2016

Prosíme všechny zájemce, aby si o další informace nebo o možnost vyzkoušení modelu Mic napsali na adresu: merta@bio-port.cz.

RNDr. Aleš Merta, CSc. je bývalým zaměstnancem společnosti Applied Biosystems/Life Technologies, kde měl více než deset let na starosti prodej přístrojů a spotřebních materiálů pro real–time PCR, a určitě Vám zodpovědně odpoví na všechny Vaše dotazy.

Výrobce: Bio Molecular Systems www.biomolecularsystems.com

mic_viko_small
mic_in_hands_small